عسل محمدی، فعال اجتماعی: من شاهد شکنجه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بودم Asal Mohammadi eye witness

Spread the facts!

 

عسل محمدیحق نشر عکسSOCIAL MEDIA
Image captionعسل محمدی، سمت چپ، سپیده قلیان سمت راست

عسل محمدی، فعال اجتماعی که اخیرا از زندان اطلاعات اهواز آزاد شده است، روایتی از آنچه در زندان شاهد آن بوده است را در اینستاگرام خود نوشته است.

خانم محمدی که چند روز پس از بازداشت به زندان اطلاعات اهواز و محل نگهداری سپیده قلیان ، فعال اجتماعی و اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت تپه، منتقل شده بود، می‌گوید شاهد “شکنجه” این دو زندانی در دوران بازداشت بوده است.

او در بخشی از پست اینستاگرامی خود آورده است: “روز ششم بازداشتم در اهواز به سلول کوچک و نموری منتقل شدم که هفت زندانی در آنجا محبوس بودند. یکی از آنان سپیده قلیان بود که برای شناختن چهره‌اش زمانی مکث کردم. باورم نمی شد که در مدت کوتاهی چهره بشاش و شادابش چنان تکیده و لاغر و نحفیف شده است. هنوز آثار کبودی بر گردن داشت و جای چنگ و خراش روی دستهایش.”

این فعال اجتماعی همچنین می‌گوید: ” شاهد ساعتهای طولانی بازجویی‌اش (سپیده قلیان) بودم و از ده صبح تا پاسی از نیمه شب تقریبا هر روز این پروسه تکرار می شد. من صدای فریاد و توهین‌های بازجویش را از اتاق کناری می نشیدم . ما شاهد روزی بود که چنان فشاری برای اعتراف دروغ بر او آوردند که پنجه بر چهره اش می کشید و آرزوی مرگ می کرد.”

خانم محمدی همچنین به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی فعال کارگری پرداخته است.

اسماعیل بخشیحق نشر عکسSOCIAL MEDIA

او در بخشی از این پست خود چنین می‌نویسد: “من صدای ممتد سرفه و تنگی نفس شدید اسماعیل بخشی را از اتاق بازجویی مجاور می‌شنیدم وتمسخر ماموران را که می گفتند فیلمشه این حالش از ما بهتره. ‘ من روزی که برای هواخوری به حیاط بازداشتگاه می‌رفتم صدای فریادها و توهین‌ها و افتراهای بازجو به اسماعیل را شنیدم. من حاضر به شهادت برای آنچه که شنیدم و دیدم هستم.”

سپیده قلیان، دیگر بازداشتی در اعتراضات کارگران هفت تپه نیز پیشتر در توییتر خود گفته بود که درباره شکنجه آقای بخشی شهادت می‌دهد.

او در بخشی از توییت خود نوشت در جریان دستگیری شاهد کتک خوردن “وحشیانه” اسماعیل بخشی بوده و طی بازجویی‌ها “تحقیر” او را دیده” است.

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه در شوش، در پست اینستاگرامی که گذاشته بود از شکنجه‌اش در دوران بازداشت سخن گفته و وزیر اطلاعات ایران را به مناظره دعوت کرده است.

اسماعیل بخشی “شکنجه نشده است”

این در حالی است که محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران امروز اعلام کرد: “مشخص شده خبر شکنجه کارگر شرکت نیشکر هفت تپه از اساس دروغ بوده و هیچ‌گونه ضرب و جرح و شکنجه‌ای در کار نبوده است.”

دادستان کل همچنین این ادعا را مطرح کرده که کارگر شرکت نیشکر هفت تپه، “یک فرد و کارگر عادی نبوده و چه بسا برای سرپوش گذاشتن به جرائم خود مسئله شکنجه”را مطرح کرده است

مقام‌های قضایی و دولتی ایران ادعای شکنجه را رد کرده‌اند و از جمله محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، گفته است وزارت اطلاعات و حکومت ایران می‌توانند از آقای بخشی برای حرف‌هایش شکایت کنند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت مجلس ایران دیگر مقامی است که موضوع شکنجه را تکذیب کرده است.

بیشتر بخوانید

سپیده قلیان: شاهد شکنجه اسماعیل بخشی بودم

کمیسیون امنیت ملی مجلس: طبق توضیحات وزیر اطلاعات اسماعیل بخشی شکنجه نشده است

روایت قربانیان شکنجه؛ سپیده قلیان در بازجویی به قتل در بیرون از زندان تهدید شد

او با اشاره به “فیلم‌هایی”، از جمله “اعترافات آقای بخشی” گفته است هنگام بازداشت او “درگیری‌هایی” رخ داده، اما “شکنجه” در کار نبوده است.

در همین حال ژیلا زیلابی، وکیل آقای بخشی نیز پیشتر اعلام کرده که آقای بخشی از زمان اعلام خبر شکنجه‌اش در زندان تحت فشار برای تکذیب این موضوع است و بارها تهدید شده است.

مطابق قانون اساسی ایران شکنجه ممنوع است و اعترافات و ادعاهایی که تحت شکنجه بیان شوند اعتبار نخواهند داشت.

 

….

Be the first to comment

Leave a Reply