حمله «لباس‌شخصی‌ها» به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران Protest in Tehran University

Spread the facts!

 

۲۳/اردیبهشت/۱۳۹۸


تجمع اعتراضی امروز در دانشگاه تهران
تجمع اعتراضی امروز در دانشگاه تهران
Embedded video
  

حميد@hamidd100

با شعار «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد.» سراسری

See حميد’s other Tweets
 
 

بنابر تصاویر و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، دانشجویان با در دست داشتن نوشته‌هایی در اعتراض به محدودیت‌های اخیر درباره پوشش، از جمله شعار می‌دادند: «پوشش انتخابی حق مسلم ماست» و «آزادی انتخاب حق مسلم ماست».

 
 

Embedded video

فریاد بی صدا@lena27197259

فضای ملتهب دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری و حضور اراذل و اوباش بسیج با شعار الله اکبر

See فریاد بی صدا’s other Tweets
 
 
Embedded video
  

مانيتورينگ حقوق بشر ایران@Iran_HRM
 

۲۳ اردیبهشت-
شماری از دانشگاه تهران در اعتراض به طرح‌های رژیم تحت عنوان حجاب و قوانین کمیته انضباطی در محوطه دانشگاه تجمع کردند.
روی یکی از تراکت‌هایی که در دست دانشجویان است نوشته است «آزادی انتخاب حق مسلم ماست.»@UNYouthEnvoy

See مانيتورينگ حقوق بشر ایران’s other Tweets
 
 

در ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از لباس شخصی‌ها که در بین آنها چند روحانی و افرادی در سنین مختلف دیده می‌شود، با سر دادن شعارهایی از قبیل «الله اکبر» و «بی‌قانون حیا کن، دانشگاه رو رها کن» تجمع دانشجویان را برهم می‌زنند.

با بر هم خوردن تجمع دانشجویان در برابر پردیس دانشکده‌های هنرهای زیبا و فنی، آنها به سالن آمفی‌تئاتر دانشکده هنرهای زیبا پناه بردند اما لباس شخصی‌ها نیز به آنجا هجوم بردند.

 
  

+دانشجو آنلاین@daneshjuonline
 

بسیج دانشجویی در دانشگاه تهران به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران دراعتراض به حجاب اجباری

بسیج دانشجویی در دانشگاه تهران به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران دراعتراض به حجاب اجباری حمله کردندبسیج دانشجویی در دانشگاه تهران به تجمع دانشجویان دانشگاه ت

daneshjuonline.com

 
Embedded video 

  

Man YekDaneshjoo@Manyekdaneshju


بیرون از آمفی تئاتر دانشکده هنرهای زیبا همچنان درگیری وجود دارد و نیروهای بسیجی در حال ضرب و شتم دانشجویان هستند
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ،

See Man YekDaneshjoo’s other Tweets
 
 
 

Embedded video

  

ahmad many🏳️@ahmadmany2
 

« بسیجی بیا پایین بسیجی بیا پایین »
( آمفی تئاتر جای تو نیست )

بسیجی ها و لباس شخصی ها مانع از صحبت معاونت فرهنگی دانشگاه و پاسخگویی او به دانشجویان شده بودند

Embedded video 

  

anoosh azadeh@freedom_mehdi
 

دانشجویان معترض به گشت ارشاد دانشگاهی به آمفی تئاتر دانشکده هنرهای زیبا رفتند تا رئیس و معاون دانشگاه به آنها پاسخ دهند.
اما نیروهای شبه نظامی بسیج دانشجویی (وابسته به سپاه پاسداران) حمله فیزیکی می‌کنند.

 
در تجمع دانشجویان در صحن دانشگاه و همچنین سالن آمفی‌تئاتر همچنین شعارهایی با مضمون «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری» شنیده می‌شد و برخی دانشجویان نیز تصاویری از مرضیه امیری، دانشجوی بازداشت‌شده، در دست داشتند.

خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، حمله‌کنندگان را «دانشجویان دانشگاه» تهران خوانده و مدعی شده است که تجمع‌کنندگان «تعدادی از فعالین چپ‌گرا» بودند که «علیه برخی احکام دینی و قوانین کشور» شعار می‌دادند.

دانشجویان شماری از دانشگاه‌های تهران در هفته‌های اخیر، به ویژه با آغاز ماه رمضان، از تشدید محدودیت‌های مربوط به حجاب اجباری و حضور «گشت ارشاد» در محوطه دانشگاه خبر داده بودند.

با این حال خبرگزاری ایسنا به نقل از مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، گزارش داده است که مقررات مربوط به پوشش در این دانشگاه هیچ تغییری نکرده است.

مجید سرسنگی در گفت‌وگو با ایسنا حضور «گشت ارشاد» در دانشگاه تهران را بشدت تکذیب کرده اما گفته است: «نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران همچنین مدعی شده است که درگیری روز دوشنبه در این دانشگاه بین «دو گروه از دانشجویان، با تفکر و ایده‌های مختلف» بوده است.

هر ساله همزمان با گرم شدن هوا در ایران، مقام‌های انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی طرح‌هایی را برای مقابله با آنچه «بدحجابی» می‌خوانند به اجرا می‌گذارند.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، حدود سه هفته پیش از آغاز طرح کنترل پوشش شهروندان خبر داد که وی از آنها به عنوان «طرح‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی» نام برد.

فرمانده پلیس ایران همچنین هفته گذشته اعلام کرد که نیروی انتظامی همراه با «سازمان بسیج» تا پایان امسال «گشت‌های محله‌محور» به راه خواهد انداخت که به گفته او، «یکی از اهداف آن ارتقاء امنیت مردم است».

طرح‌های کنترل پوشش شهروندان و محدودیت‌هایی که بر زنان در ایران اِعمال می‌شود همواره با انتقاد نهادهای مدنی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر روبه‌رو شده است.

منابع: ایرنا، ایسنا و شبکه‌های اجتماعی / ج / پ.پ
 

….

Be the first to comment

Leave a Reply